Historia RvD

6.05.21RvD

To był letni wieczór kiedy podczas gry w chińczyka po raz pierwszy usłyszałem ten rytm… tak to była „Gasolina”, która sączyła się gdzieś w tle na MTV. Co za fajna azjatycka muzyka pomyślałem sobie. To były czasy kiedy jeszcze nie było shazamu dlatego doczekałem do napisów końcowych teledysku i kiedy wróciłem z wakacji wklepałem w eMula tytuł piosenki. I tak zaczęła się moja przygoda z muzyka reggaeton zaczynając od Daddy Yankee, Don Omara , Nicky Jam, Hector El Father, Don Chezina , Julio Voltio czy duetów Wisin y Yandel i Lito y Polaco. Niecały rok później po udanych eventach hip hopowych z serii „Underground Party” postanowiłem stworzyć coś nowego. Chciałem mocno wejść w imprezy o klimatach reggaeton ale czy to by w ogóle się sprawdziło w Polsce ? Był rok 2012 i jeszcze mało kto znał ten gatunek muzyczny. Muzykę dancehall też bardzo lubiłem chodź wówczas znałem tylko Seana Paula i Shaggy iego. A gdyby te dwa klimaty muzyczne połączyć ze sobą ? Może ludzie się nie znudzą tak szybko tą muzyką ? Hmmm tylko jak ją nazwać ? Najlepiej od gatunków czyli Reggaeton i Dancehall … a może zrobić konfrontacje stylów jak na walce by zobaczyć ile osób lubi dany klimat ? Tak to będzie Reggaeton vs Dancehall ….. i tak 18 maja 2012 roku rozpoczęła się moja przygoda w budowaniu marki Reggaeton vs Dancehall.

GM Event Designer


2012

18 maja w Katowickim klubie Cotton tworzymy pierwszą imprezę muzyczną o nazwie Reggaeton vs Dancehall, kolejna odbywa się 8 czerwca w Krakowskim klubie El Sol. Podczas tych wydarzeń tworzymy nasze pierwsze video relacje z imprez wraz z wywiadami. Od tego momentu zaczynamy organizować regularne imprezy muzyczne w tych klimatach.


Pierwsza Impreza Reggaeton vs Dancehall
Impreza w Krakowskim klubie El Sol

2013

W dniach 19 – 21 kwietnia odbywa się I edycja Reggaeton vs Dancehall Kongres. Festiwal składa się z części warsztatowej, w której skład wchodzą panele reggaeton oraz dancehall oraz części imprezowej z bitwami tanecznymi. Podczas imprezy występują artyści polskiej sceny Dancehall „Lolohi i Andiman” oraz polskiej sceny reggaeton „DPD”. Pierwsze zawody Kongresowe wygrywa Dorota Zatorska. Warsztaty reggaeton prowadzą Daniel Pancerz , Ania Zając oraz Pati Laskowska. Gośćmi panelu Dancehall są A Ni Mal (Francja) , Steddy Conceicao (Francja) , Swaggi Maggi (Niemcy) oraz Ula „Afro” Fryc. Tworzymy film dokumentalny poruszający kwestie tańca w Polsce. 5 maja powstaje fan page Reggaeton vs Dancehall. Organizujemy dwie edycje imprez RvD w Krakowskim klubie Alchemia tam też powstaje nasza kolejna video produkcja.


Reggaeton vs Dancehall Kongres I
Impreza w Krakowskim klubie Alchemia

2014

4 stycznia tworzymy pierwsze warsztaty taneczne z Jay C Val em przed imprezą w Krakowskim klubie Pauza. Tymi warsztatami rozpoczynamy cykl warsztatów, które aktualnie mają nazwę RvD Academy. Imprezy muzyczne oraz warsztaty rozwijają się i pojawiamy się różnych klubach w Polsce takich jak : Pomarańcza (Katowice) , LIFE (Katowice) , Pauza (Kraków) , Mezcal (Kraków), Galeria Rock (Bielsko Biała) , Mandala (Warszawa)


Impreza w krakowskim klubie PAUZA
Impreza w krakowskim klubie MEZCAL

2015

10 – 12 kwietnia powracamy do organizacji Reggaeton vs Dancehall Kongres. II edycja rozbudowana jest o panel basic, który składa się z warsztatów reggaeton oraz dancehall. Wielu artystów debiutujących na panelu basic jest obecnie znanych na Polskiej scenie tanecznej PLAKAT ARTYSTÓW PANELU BASIC.  Na drugiej edycji debiutuje również nowy panel – TWERK, który reprezentują Fraules (Rosja), Agnieszka Bota oraz Anet Antosova (Czechy) , która po raz pierwszy przyjeżdża do naszego kraju prowadzić warsztaty.  Na panelu reggaeton pojawia się po raz pierwszy w Europie Inga Fominykh, dla której festiwal staje się przepustką do regularnego prowadzenia warsztatów w Europie. Tworzymy naszą pierwszą imprezę na dachu. VIDEO Z IMPREZY. W Katowicach otwieramy letnie RvD Academy czyli letnią szkołę reggaeton , dancehall , twerk w klubie Pinacolada. W Krakowie lądujemy w legendarnej Rotundzie, w której tworzymy mini kongres a także rozpoczynamy cykl warsztatów tanecznych połączonych z imprezami. Impreza RvD debiutuje również w Rudzie Śląskiej w klubie Młotkownia.


Reggaeton vs Dancehall Kongres II
Nasz pierwszy trailer z Kongresu

2016

Imprezy RvD debiutują w nowych miastach takich jak Wrocław (Casa De la Musica), Gdańsk (Klub Kosmos), Łódź (Scenografia), Poznań (Muchos) w Krakowie przenosimy się do klubu B4. W Katowicach w szkole Pinacolada rozpoczynamy regularne warsztaty Dancehall z Jamajskim instruktorem Mikhal z Xqlusiv Dancers, który również jest promowany podczas Kongresu jako pierwszy Jamajski instruktor prowadzący regularne zajęcia w Polsce. III edycja Kongresu poszerzona zostaje o panel Fit mający na celu popularyzację muzyki oraz tańca reggaeton i dancehall. Na Kongresie po raz pierwszy w Polsce prowadzą zajęcia Kool Ravers (Jamajka), Dee Reggaetonera (Słowacja) oraz Jesus Nuńez (Meksyk), który pokazuje inne oblicze reggaeton. Tworzymy pierwszy Polish Tour czyli cykl warsztatów z zagranicznym gościem, którym jest Dee Reggaetonera. Podczas weekendu Dee prowadzi warsztaty w Poznaniu, Łodzi, Krakowie oraz Katowicach. Zakładamy nasze konto na instagramie @rvdpl.


Debiut Panelu FIT na Kongresie
Panel BASIC – zajęcia Twerk

2017

Imprezy RvD debiutują w klubie Magazyn w Katowicach ważnego miejsca dla rozwoju środowiska RvD. Regularne warsztaty taneczne zmieniają nazwę na RvD Academy. Odchodzimy od formuły prowadzenia zajęć w klubach muzycznych i debiutujemy w siłowniach oraz szkołach tańca (Katowice, Kraków, Wrocław, Legnica, Nowy Sącz, Szczecin, Łódź, Warszawa) IV edycja Kongresu po raz pierwszy w swojej historii jest w jednym miejscu (Międzynarodowe Centrum Kongresowe). Nowymi debiutantami na Kongresie są m.in: Leticia Campbell (Reggaeton/Meksyk), Uriel Sanchez (Reggaeton/Meksyk), Nastya Nass (Twerk/Ukraina) , Audrey Bosc (Dancehall/Francja) oraz Jiggy (Dancehall/Francja), który zostaje naszym ambasadorem. Jiggy wciela się również w rolę prezentera w materiale video ukazującym funkcjonowanie RvD Kongres IV.


Reggaeton vs Dancehall Kongres IV
Jiggy oprowadza po Kongresie

2018

Imprezy RvD debiutują w klubach El Cubano (Łódź) oraz Havana (Poznań). Nasi instruktorzy reggaeton Daniel Pancerz i Aleksandra Gajewska jako pierwsi europejczycy prowadzą warsztaty reggaeton w jednej z najlepszych szkół tańca w Mexico City JL Dance Studio a Bartłomiej Mikulski reprezentuje nas na festiwalu Reggaeton w Turynie (Włochy).V edycja Kongresu bije rekord frekwencji ponad 1700 uczestników z 28 państw. Na Kongresie debiutują m.in: tacy artyści jak Tinze (Twerk/Finlandia), Jamie (Twerk/Rosja), Rimma Banina (Twerk/Niemcy), Dante (Dancehall/Francja) czy Leo Garcia (Reggaeton /Meksyk). Głównymi gośćmi panelu Fit są twórca zumba fitness Beto Perez (USA), Qczaj , Mauricio Camargo (USA), Gina Grand (USA), Dyhonne Lucas (Brazylia). Największym objawieniem Kongresu oraz panelu Fit zostaje M’Y (Francja). Tworzymy pierwszy live z bitew tanecznych oraz imprezy oraz 11 materiałów video z Kongresu. Podczas Kongresu wprowadzamy karty członkowskie RvD. Organizujemy Polish Toury z M’Y oraz Dante. Tworzymy pierwszy na świecie kurs instruktora reggaeton. Organizujemy nasz pierwszy Camp w Małe Ciche.


Reggaeton vs Dancehall Kongres V
Reggaeton vs Dancehall Kongres V – finałowe bitwy

2019

Imprezy RvD debiutują w ZET PE TE (Kraków) oraz Fiesta Latina (Warszawa). Na Kongresie debiutują m.in tacy artyści jak : Katerina Krasnikova (Reggaeton / Rosja) , Eduardo Madrazo (Kuba), Guillaume Lorentz (Dancehall / Francja) , Tango Leadaz (Dancehall / USA) , Blacka Di Danca (Dancehall / USA) , Kimiko ( Dancehall / Jamajka) , Steve Boedt (Zumba / Belgia) czy Lorreta Bates (Zumba/USA). Organizujemy nasz pierwszy zagraniczny camp na Malcie. Organizujemy trzy weekend campy w Małe Ciche i Strzegowie. Rusza II edycja kursu instruktora Reggaeton.
RvD Academy debiutuje w nowych miastach takich jak  Lublin i Police. Dla RvD Academy sezon 2019/2020 jest rekordowy i osiągamy rezultat ponad 1400 uczestników warsztatów. Odchodzimy od video podsumowań na Kongresie i skupiamy się na pokazywaniu choreografii naszych artystów.


Choreografia Tango Leadaz
Choreografia Kimiko

2020

Po raz pierwszy w historii ze względu na lockdown musimy zmienić datę Kongresu z kwietnia na październik. Prawdopodobnie jako jedyni na świecie w naszej branży przeprowadzamy festiwal taneczny. Kongres jest kameralny i pełen przygód organizacyjnych ale tworzy się najlepsza atmosfera jakakolwiek mogła się wytworzyć na tym wydarzeniu. Czuć jedność wszystkich od obsługi wydarzenia przez artystów po uczestników. Tego się nie da opisać <3. Na kongresie debiutują m.in tacy artyści jak : Steven Deba (Ragga Jam/Francja), DHK Shortman (Dancehall/ Jamajka) , Yoyo Flow (Reggaeton / Kuba) , Yanil (Twerk/Szwajcaria), Alina Duma (Zumba/Rumunia) , Seluco Fernandez (Zumba/Hiszpania).


AUTOR:
GM EVENT DESIGNER