NEWS

15.09 

Reggaeton vs Dancehall Kongres VII zgodnie z informacjami podanymi na Facebook z dnia 30.03.2020 oraz newsletterem wysłanym do uczestników w dniu 03.04.2020 odbędzie się w dniach 16-18.10.2020.  Wydarzenie organizowane jest zgodnie zasadami zawartymi w rozporządzeniu RADY MINISTRÓW z dnia 07.08.2020 .

Aktualny HARMONOGRAM wydarzenia dostępny jest (zakładka HARMONOGRAM) w linku : https://rvdk.eu/kongres/

 

 

 

16.09 

Ruszyła sprzedaż biletów na Kongres. Szczególy dostępne są na : https://rvdk.eu/kongres/

17.09 będzie dostępny FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

 

 

 

17.09 

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Kongresu.

 

Co zrobić kiedy nie otrzymałam/em jeszcze biletu na mail ?

Jeśli jeszcze nie masz biletu na mailu a zakup był dokonywany przez stronę www.rvdk.eu sprawdź, który mail został podany przy zakupie biletu. Skontaktuj się z bezpośrednio na mail : biuro@rvdk.eu Podaj nr transakcji, oraz datę zakupu biletu to ułatwi znalezienie go w systemie i wysłanie biletu jeszcze raz na skrzynkę.

Najczęstsze przyczyny nie dostarczenia biletu to : literówka w mailu, mail trafił do spamu. 

 

Nie otrzymuję maili z informacjami o kongresie. Co zrobić ?

Jeśli masz zakupiony bilet a nie otrzymujesz informacji o wydarzeniach skontaktuj się bezpośrednio na mail by wyjaśnić przyczynę. Jeśli posiadasz konto na wp.pl/interia.pl/onet.pl/o2.pl jest duże prawdopodobieństwo, że informacja trafia do folderu OFERTA lub SPAM. Sprawdź te foldery oraz sprawdź czy mail został podany poprawnie bez literówek. 

W przypadku gdy mail był wypisany poprawnie a wiadomości nie trafiają do skrzynki. Skontaktuj się z nami na biuro@rvdk.eu . Twój mail zostanie dodany do newslettera oraz sprawdzimy czy maile będą dochodzić.

 

Nie mogę być na evencie z różnych przyczyn. Co zrobić ?

Kupując bilet przez stronę www.rvdk.eu masz prawo zrezygnować z udziału w wydarzeniu oraz zwrócić bilet nie podając przyczyny do 2 tygodni od zakupu biletu. Po tym czasie istnieją następujące możliwości:

Sprzedanie biletu innemu potencjalnemu uczestnikowi wydarzenia. W tym przypadku wyślij na mail biuro@rvdk.eu informację o nowym nabywcy biletu podając jego imię , nazwisko , mail oraz telefon. W przypadku zmian nowy uczestnik dostanie informacje bezpośrednio na mail lub w postaci sms.

Zakup karty RvD. Karta gwarantuje, że pieniądze nie przepadną i będą dostępne do wykorzystania na inne wydarzenia lub produkty marki RvD. Szczegóły dotyczące karty : https://rvdk.eu/product/karta-rvd/

Odkupiłam/em bilet od innego uczestnika. Czy muszę się rejestrować ponownie na wydarzenie ?

Jeśli sprzedająca osoba nie pobrała od Ciebie danych takich jak imię, nazwisko, mail, telefon i nie przesłała do organizatora najlepszym rozwiązaniem będzie przesłanie tych danych na mail biuro@rvdk.eu . Dzięki temu będziesz mógł/a otrzymać informacje o wydarzeniu. W przypadku najbliższej edycji wszyscy uczestnicy otrzymają nowe bilety po 01.10.2020 dlatego też stare bilety przestaną działać.

 

Mam kartę jak zgłosić przepisanie środków na kartę ?

W momencie zakupu karty dostajesz maila z informacją dotyczącą karty oraz jej numerem. Wystarczy, że podasz numer karty kontaktując się drogą mailową na mail biuro@rvdk.eu i poinformujesz, że chcesz by środki zostały przepisane na kartę. W momencie kiedy zainteresuje Cię jakieś wydarzenie lub produkt piszesz na mail co chcesz wybrać oraz by wartość danego wydarzenia lub produktu pokryć z karty. Kiedy nie masz wystarczającej ilości środków na karcie wówczas dopłacasz jedynie różnicę.

Jak wykorzystać voucher ?

Vouchery zostaną wygenerowane po zakończeniu Kongres VII i przesłane drogą mailową. W momencie kiedy zainteresuje Cię jakieś wydarzenie lub produkt piszesz na mail co chcesz wybrać oraz przesyłasz swój voucher, który swoją wartością pokryje zakup wybranego wydarzenia lub produktu. Kiedy nie masz wystarczającej ilości środków na karcie wówczas dopłacasz jedynie różnicę natomiast w przypadku kiedy zostanie kwota większa niż 50 PLN dostaniesz nowy voucher z kwotą, która Ci zostaje. Jeśli środki z vouchera, które Ci zostaną po transakcji nie przekraczają 50 PLN wówczas otrzymasz je w formie przelewu na podane przez Ciebie konto.

 

Czy są dodatkowe restrykcje związane z COVID - 19 ?

Wydarzenie jest organizowane zgodnie z zasadami zawartymi w aktualnym rozporządzeniu RADY MINISTRÓW. Wszystkie wytyczne zostaną przesłane drogą mailową minimum 10 dni przed wydarzeniem. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy stosować się do wytycznych podanych przez organizatora.

Co mam wziąć ze sobą na wydarzenie ?

W celu rejestracji zabierz ze sobą bilet w formie wydrukowanej lub na telefonie. W przypadku problemu z odbiciem się biletu pomocy będzie dowód tożsamości jeśli zakup został dokonany osobiście lub potwierdzenie zakupu biletu na stronie www.rvdk.eu.

Zabierz ze sobą strój zmienny oraz coś do picia. Na miejscu jest obowiązkowa szatnia na kurtki oraz większe torby oraz walizki. Są również szatnie do przebrania się. Na halę sportową, na której będzie odbywać się panel FIT obowiązkowe są buty zmienne o białej podeszwie. Uczestnicy z butami, które mogą zarysować parkiet nie będą wpuszczane na teren obiektu.

 

Jak wygląda rejestracja na wydarzenie ?

W celu rejestracji zabierz ze sobą bilet w formie wydrukowanej lub na telefonie. W przypadku problemu z odbiciem się biletu pomocy będzie dowód tożsamości jeśli zakup został dokonany osobiście lub potwierdzenie zakupu biletu na stronie www.rvdk.eu. Pamiętaj by przy rejestracji zachować wymagany dystans i mieć założoną maseczkę. Postępuj zgodnie z regulaminem uczestnictwa przygotowanym przez obiekt.